пʼятниця, 12 лютого 2016 р.
Одним із символів становлення Ізраїлю став Зеев Жаботинський - лідер правого сіонізму, засновник та ідеолог руху сіоністів-ревізіоністів, творець Єврейського легіону, організацій «Ецель» і «Бейтар».
Зеев (Володимир) Жаботинський народився в Одесі 18 жовтня 1880 року в єврейській родині. Навчання давалося йому не дуже добре, зате з 16 років він почав публікуватися в найбільшій російській провінційній газеті «Одеський листок», пізніше став кореспондентом газети в Швейцарії і в Італії. Вищу освіту здобув в Римському університеті на кафедрі права. Письменник, публіцист, поет, драматург, він писав російською мовою і на івриті.
У 1903 році Жаботинський, чекаючи погромів, став одним з організаторів першого в Росії загону єврейської самооборони. З цього ж часу стає активним сіоністом і підтримує ідею створення єврейської держави. В рамках сіоністської діяльності Жаботинський вимагав створення навчальних закладів, в яких будуть викладати на івриті. Він вважав, що відродження івриту сприяє пізнанню єврейської культури і втіленню сіоністської ідеї.
Ще за часів Першої світової війни, працюючи кореспондентом на території Туреччини, Жаботинський висунув ідею створення єврейської військової сили і участі євреїв як сторони в світовій війні. Він говорив, що сіоністам слід стати на бік Антанти і сформувати в складі її сил єврейську армію, яка б взяла участь у визволенні Палестини і потім стала кістяком організації там єврейської держави. Перебуваючи в Єгипті, спільно з Йосипом Трумпельдором сформував Єврейський легіон у складі Британської армії. Під час перших арабо-ізраїльських конфліктів також був організатором загонів самооборони.
Жаботинський хотів створення єврейської держави на обох берегах Йордану, репатріації в Палестину всіх євреїв, які хочуть цього, а також ліквідації діаспори. Він відкрито закликав до створення на землі Ізраїлю держави, з єврейською більшістю. Думаючи про конституцію майбутньої держави, Жаботинський бачив перед собою повну громадянську рівноправність і культурну автономію для арабської меншини.
У 1923 році була створена організація «Бейтар», ідеологія якої сформувалася під впливом призову створити єврейську законну армію для захисту єврейського населення підмандатної Палестини. Члени руху визнавали єдиний прапор (біло-блакитний), єдиний гімн ( «Ха-Тіква») і єдиний сіоністський світогляд. Саме ці принципи стали основою для створення Ізраїлю. Після початку Другої світової війни Жаботинський займався формуванням єврейської армії, яка повинна була воювати проти Німеччини.
Жаботинський залишив після себе велику літературну та філософську спадщину. На підставі своїх книг, промов і публікацій, він вів політичну боротьбу і утверджував ідеологічну платформу заснованих ним організацій. Він писав вірші, оповідання та романи, займався перекладом, написав автобіографію.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар