пʼятниця, 29 січня 2016 р.

В Україні вперше зробили біонічний протез руки


Відео «Радіо свобода

Українські протезисти вперше виготовили унікальний протез із сенсорними датчиками, які реагують на рух м’язів. Київське протезно-ортопедичне підприємство поєднало власні розробки з іноземними технологіями, завдяки чому волонтер, який залишився без руки під час подій Євромайдану, знов має кінцівку. Всередині протезу встановлені сенсорні датчики, які реагують на рух м’язів, а вони, у свою чергу, дають імпульс, який передається на кисть та на пальці.

Важливість такої розробки в Україні в тому, що у нас такий протез коштуватиме значно дешевше, ніж за кордоном. Крім того, в Україні буде набагато простіше проводити сервісне обслуговування протезу.

Ізраїльська медицина відома в усьому світі досягненнями у сфері протезування. В Ізраїлі виготовляють найсучасніші протези кінцівок, проводиться реабілітація найвищого рівня. За роки військових дій ізраїльські вчені вимушено здобули колосальний досвід у реконструктивному лікуванні, яким можуть по праву пишатися. Крім того, вони готові поділитися ним і з українськими колегами, яким така допомога була б корисною. Адже в умовах, коли наші солдати повертаються пораненими, вкрай необхідними будуть розробки в сучасному протезуванні.

Сьогодні я хочу розказати про перших поселенців, які стояли біля самих витоків створення Ізраїлю.


Саме вони стали прикладом для всіх, довівши, що євреї здатні побудувати власну державу. Мова йтиме про членів організації Білу – руху, який взяв своїм девізом слова з книги пророка Ісаї «Бейт Яаков, лху ве-нелха!» («Дім Яакова, вставайте та підемо!»).

Після єврейських погромів в 1881-1882 роках на території Російської імперії, багато хто зрозумів, що ця земля ніколи не буде їм домом. Саме тоді молоді люди, які отримали чудову освіту, вже ґрунтовно облаштували своє життя, вирішили більше не шукати щастя на чужині, а спробувати створити власну державу.

Отже, група білуйців вирушила з Одеси в Палестину, щоб протягом трьох років підготувати місце для тих, хто прибуде після них. Одним із ініціаторів ідеї переселення в Ерец-Ісраель був студент Харківського університету Ісраель Белкінд. 1882 року очолив першу групу переселенців, жив і працював в Рішон-ле-Ціоні. 1889 року він відкрив в Яффі приватну школу, працював також вчителем в Єрусалимі, є автором книги з географії Ерец-Ісраель, першого підручника з загальної історії на івриті, підручника з арифметики, книги про історію населення Ерец-Ісраель…Пізніше він ініціював заснування національної єврейської школи, школи з землеробства, школи для сиріт – жертв погромів. Внесок Белкінда в організацію основ ізраїльської державності – безцінний.

Разом з Белкіндом до Ерец-Ісраель прибув також Хаїм Хісін – член організації Білу, сіоніст, лікар, публіцист, громадський діяч. Спочатку Хісін працював в сільськогосподарській школі, потім простим робітником в Рішон-ле-Ціоні. В 1884 році став одним із засновників Гедери, першого в Ерец-Ісраель поселенні олім з Росії. Крім того, лікар Хісім був одним із засновників Тель-Авіва, головою виконавчого комітету російської палестинської спілки. За його допомоги виникли поселення Беер-Яаков, Ейн-Ганім, Нахалат-Ієгуда, Кфар-Малал. Знаменитий Хісім для жителів Ізраїлю своїм колоритним виглядом: до своїх пацієнтів лікар їздив на мулі, а в руках тримав величезну парасолю.

Білуйці проклали шлях для всіх євреїв, що мріяли про повернення на рідну землю. Своїми руками вони побудували засади сучасного Ізраїлю, ставши прикладом для сучасників.

Сьогодні українці згадують Героїв Крут


В цей день в 1918 році на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 київських студентів вступили в нерівний бій з багатотисячною армією більшовиків. Молоді люди, захищаючи підступи до Києва, виступили проти шеститисячної армії Михайла Муравйова, щоб ціною власних життів захистити паростки української незалежності.

Звичайно ж, результат цієї битви був відомий наперед. Тоді загинуло понад 250 сміливців, що насмілилися виступити проти кривавого командира. Особливо вражає доля 27 студентів, яких більшовики взяли в полон, щоб потім просто розстріляти. Ці юнаки поховані на Аскольдовій могилі в Києві.

Сьогодні ми згадуємо подвиг людей, сила духу яких надихає нове покоління на захист своєї Батьківщини. Безцінний урок, який майже сто років тому продемонстрували київські студенти, українці засвоїли добре: зараз, як і століття тому, українці знову змушені захищати свою землю від агресора, але тепер ми будуємо потужну армію, щоб захистити Україну.

Тоді опір жменьки патріотів допоміг на деякий час зупинити наступ ворога. Я вірю, що сьогоднішні українці зуміють захистити себе і нікому більше не дозволять оскверняти рідну землю.

четвер, 28 січня 2016 р.

Вчора я відвідав меморіальний вечір, присвячений Міжнародному дню пам'яті жертв Голокосту, який відзначається щорічно 27 січня.


Саме 27 січня 1945 року був звільнений Освенцим – один із найбільших таборів смерті, в якому загинуло від 1,5 до 4 мільйонів осіб. Точну кількість загиблих в Освенцимі не встановлено досі, оскільки багато документів було знищено, а самі німці не вели облік жертв, які направлялися в газові камери відразу після прибуття.

Голокост - один з найстрашніших періодів в історії людства. Ні забути, ні простити таке неможливо. Згадувати його необхідно не тільки для того, щоб знати про злочин проти людства, а й щоб продовжувати боротьбу з антисемітизмом і расизмом, запобігти повторенню подібних трагедій у майбутньому.

На вечорі виступали представники різних країн світу, різних релігій, різних народів. Але у всіх зверненнях лейтмотивом звучав заклик ніколи не забувати страшні часи, щоб не допустити повторення трагедії.

Особливо мене вразив виступ посла Федеративної республіки Німеччина пана Крістофа Вайля. Було очевидно, що пан посол глибоко і щиро переживає все сказані ним слова. Він розповів, що не може зрозуміти, як в його країні, яка стала колискою для великих умів людства, завжди була оплотом науки, культури і мистецтва, могла виникнути ідея знищення цілого народу. Як могла Німеччина опуститися до такого варварського ставлення до людей, по-звірячому вбиваючи лише за їх походження.

Я вважаю, що тільки велика країна може визнати свої помилки і публічно покаятися. І тільки сильна людина може пропустити через себе всі переживання, пов'язані з Голокостом, який створили його співвітчизники. Німеччина змогла це зробити.

На меморіальному вечорі також були присутні Праведники світу - люди, які під час Голокосту рятували євреїв від смерті. Однією з них є Софія Ярова, яка за часів Другої світової війни рятувала євреїв Києва. Софія Григорівна розповіла, як під час війни євреїв рятували не тільки українці, але навіть німецькі солдати. Так одного разу, армійський німецький офіцер, знаючи з якою метою масово збирають євреїв на вулицях Києва, змусив піти назад додому молоду жінку з двома маленькими дітьми, і тим самим врятував їх від розстрілу ...

Пам'ять про ці події - безцінна. Поки ще з нами є очевидці тих подій, які можуть розповісти нам про трагедію Голокосту, але час невблаганно бере своє. Софія Ярова закликала всіх берегти і цінувати Праведників світу, яких по всій Україні залишилося всього 16 чоловік.

Нацистський режим намагався знищити всіх неугодних: євреїв, циган, старих, інвалідів, слабких або просто «не таких». Я закликаю вас згадати всіх тих, хто склав своє життя, ставши жертвою кривавого режиму. Тільки зберігаючи пам'ять про ті трагічні події, ми можемо жити у вільному світі, де людське життя охоронятиметься як безцінний дар.

середа, 27 січня 2016 р.

Шановні друзі!


На фото: Олег Вишняков (перший зліва), Дан Шехтман (четвертий зліва)

Вчора я мав честь зустрітися з одним із провідних вчених нашої планети – паном Даном Шехтманом. Професор Шехтман – ізраїльський фізик, хімік, лауреат Нобелівської премії з хімії 2011 року, яку він здобув за відкриття так званих «квазікристалів». Народився 1941 року в Тель-Авіві, його дід був родом з Білої Церкви.

Дан Шехтман працює в ізраїльському університеті «Техніон», що є провідним науковим закладом в сфері високих технологій, а також в Університеті американського штату Айова. Більше 30 років він викладає курс технологічного підприємництва. Професор має за мету навчити студентів тому, як застосовувати отримані наукові знання з інженерії в сучасному світі, який говорить мовою бізнесу.

Пан Шехтман відкрив «квазікристали» іще 1982 року, однак впродовж довгих років вимушений був обґрунтовувати висновки своєї роботи. Професор Шехтман став десятим ізраїльтянином, що здобув Нобелівську премію, та четвертим хто отримав її з хімії.

На думку Шехтмана, в сучасному світі дуже важливим є виховання культури технологічних стартапів, а їхній розвиток та всебічна суспільна підтримка мають бути в центрі уваги країн світу, що активно розвиваються. Тому вже протягом багатьох десятиліть професор Шехтман не тільки бере участь в наукових розробках, а і навчає молоде покоління, як саме можна застосувати свої винаходи в сучасному світі.

На мою думку, саме такий підхід до стартапів та науки в цілому, може забезпечити сталий розвиток як економіки, так і наукової бази України. Одна справа – винаходи, інша – сфера їхнього застосування. Багато новаторських ідей українських розробників просто зникли, так і не отримавши підтримки, перш за все, з боку держави. Вміння бачити на перспективу – це те, що відрізняє справжнього державного діяча від бюрократа. Згадайте, як декілька років тому українські інженери з різних університетів пропонували свої розробки у виробництві дронів. Тоді ні один із проектів не знайшов підтримки на державному рівні. Зате молоді науковці змогли успішно продати свої ідею за кордон. Тепер же ми в авральному темпі вимушені виробляти для армії таке необхідне обладнання, яким могли користуватися вже давно.

вівторок, 26 січня 2016 р.

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі мер Києва Віталій Кличко обговорив перспективи виходу на український ринок компанії Uber.


 Київський голова зазначив, що українська столиця зацікавлена у таких інноваціях і в якісному сервісі, який Uber надає майже в 70-ти країнах світу. Сьогодні компанія розглядає можливість своєї роботи і в Україні, а почати її планує з Києва.

Uber – це онлайн-сервіс автоперевезень, в якому можна замовити приватне таксі через сайт. Особливістю сервісу є те, що клієнт сам може обирати машину і водія, маршрут та навіть компанію пасажирів, з якою поїде. Компанія була створена в 2009 році, її штаб-квартира розташована в Сан-Франциско. За декілька років компанія здобула всесвітнє визнання: на сьогодні послуги Uber доступні у 68 країнах та більше ніж у 300 містах світу. В 2015 році вартість компанії оцінювалася у 50 мільярдів доларів. Непоганий стартап, чи не так?

Кожен водій отримує 80 % від кожного перевезення, інформація про кожен автомобіль є у соціальних мережах, тому водій особисто зацікавлений в позитивному іміджі. Крім того, Uber – чи не єдиний продукт, що зміг безапеляційно завоювати ринок Китаю, тому що зіграв на важливих для азіатах моментах: використанні громадської думки, персональній відповідальності, чистоті, доступності.

Сервіс також дуже популярний і в Європі. Я маю надію, що він «спрацює» і в Україні: пілотними проектами для Uber повинні стати Київ та Львів. До того ж залучення нового перевізника – непогана інвестиція в економіку держави, а для пасажирів більше гарантій безпеки та якості. Цікаво, чи оцінять українці переваги світового досвіду, як вважаєте?

понеділок, 25 січня 2016 р.

Англійський мільярдер, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон хоче інвестувати в українські стартапи


Про це бізнесмен розповів під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі. Перш за все, його цікавлять фінтех-проекти.

Пан Бренсон і раніше закликав своїх колег інвестувати в українську економіку, підтримував зміни в країні під час Революції гідності та наполягав на енергетичній незалежності України. Тепер же він, не дивлячись на складну економічну ситуацію в Україні, готовий вкладати гроші в розвиток українського ринку.

На форумі Бренсон виступав разом із американським філантропом Джорджем Соросом, що протягом останніх 20 років активно підтримує розвиток демократичного суспільства в Україні. На думку пана Сороса «Україна - один із найцінніших активів, які є у ЄС: і в плані військового захисту, і в плані відновлення цінностей і принципів, на яких була побудована ідея ЄС».

В той же час обидва бізнесмени наголосили, що обов‘язковою умовою для інвестування в Україну є реальне проведення реформ в нашій країні. Звичайно, ніхто не буде брати участь в непрозорих схемах, мати справу з корупційними структурами.

Що стосується стартапів, то за оцінками спеціалістів, останній рік приніс більше 100 млн долл інвестицій в цю галузь. Частина сфери IT в ВВП України минулого року склала від 3% до 5%, галузь продовжила зростання, не дивлячись на загальне падіння економіки. Перспективи тут величезні, українські інформаційні розробки користуються заслуженою повагою на ринку технологій.

Хочеться, щоб українські продукти-IT досягли врешті рівня ізраїльських , які лише за минулий рік залучили 3,4 млрд долл в економіку країни. Але для цього, і я вкотре повторюю, необхідна прозора законодавча база, підтримка держави і суворе дотримання законів.

пʼятниця, 22 січня 2016 р.

Доброго дня, друзі!

На фото (зліва направо): Почесний консул Угорщини Василь Вишиванюк, Посол Угорщини Ерне Кешкен, Почесний консул Ізраїлю Олег Вишняков, Посол Болгарії Красімір Мінчев

22 січня я взяв участь у цікавому соціальному проекті – «Діти за мир у всьому світі». Діти з різних куточків України створюють «карту миру» з саморобних паперових голубів та передають її своїм одноліткам в інші країни Європи та світу. Таким чином, маленькі українці власними силами сприяють встановленню миру в нашій державі.

На даний час таке своєрідне послання миру вже відправлено до дітей Угорщини, Румунії та Болгарії. Крім дітей в проекті візьмуть участь визначні представники окремих держав: митці, музиканти, політики, громадські діячі.

Організатором проекту є фонд «Відродження Прикарпаття», ініціаторами виступили Посольство Угорщини та Почесне консульство Угорщини в Івано-Франківську.

Окрім соціального спрямування, ініціатива фонду має на меті ще і популяризацію України, сприяння її європейської інтеграції. Наразі до проекту долучилися посольства та консульства Угорщини, Румунії, Болгарії, Канади, окремі фонди та організації.

Я, як Почесний консул Ізраїлю також підтримую цей корисний проект. Іще під час святкування Хануки у Львові 2015 року ми з Почесним консулом Угорщини паном Василем Вишиванюком домовилися про тісне співробітництво та підтримку міжнародного проекту «Діти за мир у всьому світі». Зі свого боку я докладу зусиль щоб діти Ізраїлю також прийняли участь у створенні цієї чудової мапи. Я вітаю колег з гарним початком та бажаю успіхів в подальшій роботі!

Сьогодні я продовжую цикл розповідей про відомих українських євреїв, що допомагали становленню Держави Ізраїль.


Моя історія про відомого київського лікаря-офтальмолога, сіоніста та громадського діяча Макса-Емануїла Мандельштама.

Він отримав блискучу освіту, навчався та стажувався в Берліні, Петербурзі та Харкові. 1868 року був обраний доцентом Київського університету Святого Володимира та почав керувати університетською офтальмологічною клінікою.

Коли звільнилася вакансія професора на кафедрі очних хвороб, медфакультет університету фактично одноголосного підтримав кандидатуру чудового лікаря на цю посаду. Однак університетська рада, через єврейське походження Мандельштама, не затвердила його кандидатуру: російський університет не бажав бачити в своєму складі єврея. Тому він йде з університету на розпочинає приватну практику. Клініка лікаря Мандельштама розташовувалася на сьогоднішній вулиці Грушевського, 8.

Наприкінці ХІХ століття в по всій Російській імперії розпочинаються криваві єврейські погроми. Вражений подіями в Києві, Мандельштам, навколо якого гуртувалась освічена молодь та представники інтелігенції, засновує Комітет допомоги жертвам погромів. Мандельштам одним з перших зрозумів, що єдиний вихід для євреїв кривавої імперії – лише пошук власної землі. 1883 року в Одесі він ініціює створення руху Ховевей Ціон, і починає активно виступати за створення єврейської держави. Тоді ж він стає членом сіоністського руху, надалі стає одним із його очільників.

Мандельштам до кінця життя відстоював ідею масової єврейської еміграції з Росії. Після погромів 1903-1906 років він очолює Київське міграційне бюро, яке займалося переселенням євреїв до Сполучених Штатів Америки.

Макс-Емануїл Мандельштам є яскравим прикладом боротьби простої людини за свої переконання: все його життя надихали ідеї гуманізму та свободи для власного народу.

Сьогодні в Україні відзначають День Соборності.


В цей день було проголошено Акт возз'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. 97 років тому після багатьох століть роз‘єднання, українці врешті спробували об‘єднатися та створити власну державу. 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві було зачитано Акт злуки УНР та ЗУНР, яким проголошувалася єдина, соборна українська держава.

Ця подія відбулася на зламі епох, в час, коли розпадалися світові імперії. Тогочасна Україна була поділена між різними імперіями, розділена різними законами, фактично мала представляти різні народи. В цей період виникло чимало нових держав, і українці мали шанс ще майже століття тому здобути свою незалежність.

Однак, як і тепер, не всі визнавали право українського народу на самовизначення: протягом ХХ століття Україна вимушена була перебувати під владою тоталітарної Росії. Але проголошення Акту злуки української держави, стало першою значущою спробою об’єднати всіх українців в соборній державі. Протягом віків український народ, який з усіх боків роздирали вороги, плекав надію на возз‘єднання. Тому проголошення соборної України є вкрай важливою датою в нашій історії.

Починаючи з 1990 року, в цей день українці стають в живий ланцюг, з‘єднуючи правий та лівий береги Дніпра. Як і сто років тому, сьогодні Україна потребує об‘єднання свого народу по обидва береги Дніпра. Незалежність України виявилась не такою простою, як здавалося сторіччя тому. Сьогодні ми повинні відстояти незалежну, вільну та сильну державу. Українці – це ЄДИНИЙ неподільний народ, що заслуговує на щасливе та заможне життя!

четвер, 21 січня 2016 р.

Доброго дня!



Друзі, з чим у вас асоціюється Ізраїль? Якщо поставити таке питання жителям України, то багато хто відповість укоріненим кліше: Святе місто, Храм, християнство або Мертве море, Тель-Авів або маца. Проте, все це - погляд туриста, «вид з боку». Як і в будь-якій країні, головне, що є в Ізраїлі - це люди. Зі своїми традиціями, звичаями і звичками.

Державі Ізраїль не так багато років, і для того, щоб остаточно сформуватися, знадобитися не одне сторіччя. Саме його існування стало можливим, тому що люди, які створили його, живучи на різних континентах, асимілювавшись з різними народами, зуміли зберегти власну самобутність і унікальність. Традиційні єврейські свята, звичаї не відрізняються від тих, що проводилися триста чи п'ятсот років тому. Ізраїльський народ дбайливо зберігає найцінніше своє багатство - історичну пам'ять.

Сьогодні за підтримки міністерства закордонних справ і міністерства стратегії Ізраїлю в Римі відкриється експозиція «Відкрий двері в Ізраїль», яка розповість про життя і побут ізраїльтян. Сама виставка є унікальним способом розповісти про Ізраїль - вона являє собою набір складного високотехнологічного обладнання, яке демонструє відвідувачам картини зі звичайного дня середнього жителя Ізраїлю.

Задумка дуже цікава: це не нудні експонати, на які треба просто дивитися. Кожен відвідувач виставки зможе «поспілкуватися» з інтерактивними експонатами: пограти в пляжний теніс з ізраїльтянами на узбережжі, сходити на день народження маленької дівчинки, покататися в ліфті. Чудовий спосіб залучити глядача в процес, розповісти йому про життя іншого народу, викликавши в ньому звичні емоції і переживання.

Зараз українські художники, режисери, музиканти також намагаються донести до мешканців інших країн максимально правдиву інформацію про нашу державу, показати автентичність українського народу. Такий спосіб спілкування - найкоротший, бо проходить через серце, впливає на емоції. А вони однакові для всіх людей у ​​світі.

Після Італії ізраїльська експозиція вирушить в світове турне: ближче з Ізраїлем познайомляться жителі Франції, Польщі, Росії, Південної Кореї, Японії, Китаю і США.

Пропоную і вам частково відкрити двері в Ізраїль!

середа, 20 січня 2016 р.

Небо України та Ізраїлю стане ближче


Як ви пам‘ятаєте, наприкінці минулого року відбувся державний візит президента Петра Порошенка в Ізраїль. За підсумками візиту було оголошено про те, що Україна і Ізраїль в найближчому майбутньому зможуть підписати договір про зону вільної торгівлі.

Цю ж інформацію вчора підтвердив Надзвичайний та Повноважний посол
Держави Ізраїль в Україні пан Еліав Бєлоцерковські. За його словами, після візиту українського президента в Ізраїль, переговори про ЗВТ значно активізувалися. Пан Бєлоцерковські підтвердив, що наші країни зможуть підписати договір до кінця поточного року.

Окремо посол повідомив, що Ізраїль готовий до введення режиму «відкритого неба» з Україною. «Ми з нашого боку готові вирішити це питання», - запевнив він.

Тож на засіданні міждержавної комісії Україна-Ізраїль, яке відбудеться в лютому, буде обговорюватися питання включення режиму «відкритого неба» у договір про ЗВТ.

Наразі з Міжнародного аеропорту в Борисполі до Ізраїлю щоденно літають 3-4 рейси. Режим «відкритого неба» зможе значно спростити пасажирські та вантажні авіаперевезення між нашими країнами. А це, в свою чергу, сприятиме збільшенню туристичних та ділових потоків.

За інформацією аташе з питань туризму Посольства Ізраїлю пані Лариси Самойлович, щорічний потік туристів між нашими країнами лише зростає. Так минулого року турпотік українців в Ізраїль збільшився на 4%: Ізраїль відвідали 138 тисяч наших співвітчизників. В свою чергу Україну відвідала майже така ж кількість туристів з Ізраїлю. Зараз Україна займає шосте місце серед країн, куди їдуть ізраїльтяни. Але може бути і краще!

Зрозуміло, що такий потік туристів та представників бізнесу тягнуть за собою потік інвестицій та просто «живих» грошей. Саме тому Почесне консульство Ізраїлю активно сприяє розвитку сполучення між нашими країнами: нагадаю, що в травні 2015 року Почесне консульство разом з Посольством Ізраїлю та компанією МАУ урочисто відкрили регулярне повітряне сполучення між Львовом і Тель-Авівом. А починаючи з 24 січня 2016 кількість польотів на маршруті Львів - Тель-Авів-Львів збільшиться до двох рейсів на тиждень.

вівторок, 19 січня 2016 р.

"Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не надто багато простору для компромісу" (Голда Меїр)


Дорогі друзі!

Сьогодні хочу розповісти вам про черговий культурний проект. У 2015 році з ініціативи Інституту Юдаїки та за підтримки Почесного консульства Ізраїлю було видано книгу «Внесок вихідців з України у створення держави Ізраїль. Українська земля-Ерец-Ісраель-Ізраїль », яка розповідає про євреїв - вихідців з України, які відіграли значну роль у формуванні Держави Ізраїль.

Мета видання - розповісти про тісний історичний зв'язок народів Ізраїлю та України.

Протягом століть євреї проживали на території теперішньої України. Повернутися на Батьківщину, помолитися біля стін стародавнього Храму, створити власну державу - ось те, до чого 2000 років прагнули євреї, перш ніж в 20-му столітті з'явилася держава Ізраїль.

На сторінках книги мова йде про людей, які, народившись в Україні, створили сучасний Ізраїль. Ви можете прочитати про важкий шлях відродження не тільки єдиного народу, а й великої держави, про перші сільськогосподарські поселення, перші кібуци.

Безумовно, дуже складно переоцінити внесок євреїв-вихідців з України у створення держави Ізраїль. Українські євреї стали надійною опорою для формування та розвитку основ нової держави. Вчителі, дипломати, політики, військові, художники, інженери, священики, аграрії, лікарі та поети: талант рідної землі вони заклали в усі, без винятку, сфери молодої країни. На території України розташовані сотні найважливіших пам'ятників єврейської культури; Ізраїль - це світовий центр трьох релігій, куди спрямовані погляди українців.

Сьогодні ми також починаємо цикл постів про легендарні особистості, які описані у книзі. Першою з них буде розповідь про Голду Меїр - уродженка Києва, що виросла в США, стояла біля витоків створення Ізраїлю.

Голда Меїр (уродж. Мабович) - ізраїльський політичний і державний діяч, 5-й прем'єр-міністр Ізраїлю, міністр закордонних справ Ізраїлю, міністр внутрішніх справ, міністр праці і соціального забезпечення. Вона стала символом боротьби за державність, прикладом незламності духу і свободу власного народу. Голда Меїр була в числі підписантів Декларації про незалежність Ізраїлю.

Про силу її волі ходять легенди. Яскравим проявом її твердості і рішучості на державному посту стали події, що відбулися після трагедії на Олімпійських іграх у Мюнхені. 4 вересня 1972 палестинські терористи з організації «Чорний вересень» захопили ізраїльських атлетів, що мирно спали. Жертвами терористичного акту стали 11 спортсменів-олімпійців.

Відповідь Ізраїлю на події в Мюнхені була нещадною: «око за око» - таким принципом керувалася Голда Меїр. Вона наказала вистежити і знищити всіх причетних до терористичного акту злочинців. Ізраїльський Моссад провів кілька повномасштабних операцій, в ході яких знищив як виконавців, так і організаторів теракту. Сама ж операція з переслідування тривала 20 років. «Я ніколи не пробачу арабам те, що вони змусили наших дітей вчитися їх вбивати», - говорила Голда.

Упевнений, така рішуча відсіч тероризму є безсумнівним прикладом для наслідування: не можна домовлятися з тим, хто прийшов тебе вбивати. Це довела Голда Меїр.

понеділок, 18 січня 2016 р.

17 січня папа римський Франциск вперше відвідав головну римську синагогу.


 

Таким чином, він став уже третім понтифіком, який побував синагозі: до нього синагогу відвідували також Іван Павло II і Бенедикт XVI.

Цей крок з боку папи Франциска є знаком для покращення відносин між іудеями і християнами. Крім того, сам понтифік підкреслив, що закликає до діалогу між трьома монотеїстичними релігіями - християнством, іудаїзмом і ісламом.

«У єврейсько-християнському діалозі існує унікальний і особливий зв'язок, враховуючи єврейське коріння християнства: тому євреї і християни повинні відчувати себе братами, об'єднаними одним Богом і багатою загальною духовною спадщиною», - сказав папа. Звертаючись до присутніх, папа Франциск згадав слова одного зі своїх попередників і назвав євреїв «старшими братами християн».

Понтифік також категорично засудив прояви антисемітизму, які останнім часом все частіше виникають у світі. Також він закликав усіх до взаємної поваги і співробітництва.

Такі прості слова, але як багато в них сенсу! Треба просто поважати один одного, розуміти, що інші відрізняються від тебе, але нічим не гірше за тебе і володіють такими ж правами. Дуже сподіваюся, що візит папи Франциска стане початком для активного діалогу між представниками трьох світових релігій, посприяє зміцненню миру і взаєморозуміння.

пʼятниця, 15 січня 2016 р.

Доброго дня, друзі!

Президент Ізраїлю Реувен Рівлін та Почесний консул Ізраїлю в Західному регіоні України Олег Вишняков

Як ви пам'ятаєте, не так давно в Європі розпочалася активна кампанія з дискримінації ізраїльський товарів: Європейський союз почав маркувати товари, виготовлені за «зеленою лінією», тобто на територіях Іудеї, Самарії, Голанських висот і Східного Єрусалиму. Однак, як і слід було очікувати, ця ініціатива лише показала неоднорідність європейського суспільства, продемонструвавши, хто насправді хоче укріпити міжнародну співпрацю та дружбу.

Я багато разів підкреслював, що, якщо люди хочуть співпрацювати, вони шукають компроміс. Якщо хочуть ворожнечі - вигадують безглузді приводи для сварки. Розумні люди завжди знайдуть вихід із будь-якої ситуації.

Ізраїль - світовий лідер у галузі високих технологій та інновацій. Заперечувати цей факт безглуздо. Можна й далі намагатися забороняти ізраїльські товари, а можна успішно використовувати їх переваги.

Підтвердженням цього став недавній візит до Ізраїлю комісара Європейського Союзу з досліджень, науки та інновацій Карлоса Моедаса. Це є ще одним прямим доказом найвищого рівня ізраїльських технологій.

Як зазначив президент Ізраїлю Реувен Рівлін під час зустрічі з представником ЄС: «Співпраця між Ізраїлем і ЄС приносить користь для всього світу». Упевнений, це твердження має стати лейтмотивом відносин з Ізраїлем не тільки з боку ЄС, але, насамперед, України. За багато тисячоліть євреї звикли не звертати уваги на марнослів'я політиків і заздрісників, за них говорить їхня робота. Ми повинні і можемо взяти все те найкраще, чого досяг Ізраїль за роки свого існування. І Ізраїль готовий ділитися своїм досвідом з Україною!

Ще наприкінці 2014 року під час візиту до Ізраїлю я спілкувався з президентом Р.Рівліним і обговорював питання співпраці між нашими країнами. Сьогодні Україна та Ізраїль активно переходять на новий рівень співпраці: у першій половині 2016 року планується підписання двостороннього договору про Зону вільної торгівлі між Ізраїлем та Україною, український і ізраїльський бізнес стають ближчими.

Важливо розуміти, що таке зближення приносить користь усім: для України, яка отримує інвестиції та безцінний досвід, напрацьований Ізраїлем; в той же час для Ізраїлю наша країна стає плацдармом для поширення ізраїльських технологій, залучення фахівців, новим ринком вільної торгівлі. У свою чергу, Європейський союз отримує сусіда, який активно модернізує свій ринок.

В Ізраїлі висадять понад 500 тисяч саджанців дерев


У 15-й день єврейського місяця шват (цьогоріч 25 січня) Ізраїль відзначає Новий рік дерев, коли всі жителі висаджують саджанці молодих рослин, таким чином, приносячи в світ нове життя. Ця чудова традиція бере початок з Тори: євреї вірять, що дерева, побачивши, що Бог подарував людям свято Нового року, сповнилися заздрості і попросили Його, щоб і їм було даровано такий же день.

У нинішньому році в парках і скверах буде висаджено близько півмільйона молодих дерев, що для маленького Ізраїлю чимало. Такий масштабний проект став можливий завдяки підтримці з боку місцевих і центральних органів влади Ізраїлю: у заході візьмуть участь учні шкіл, члени молодіжних організацій, представники муніципалітетів.

Таке чудове свято не тільки допомагає покращити екологічну ситуацію в регіоні, але і підсилює зв'язок людини з землею, демонструє молодому поколінню важливість живої природи, а також спільної праці.

Крім того, в нинішньому році в Ізраїлі заплановано створення цілого лісу, який назвуть на честь України. Територія лісу складе 120 гектарів. Це буде перший ліс в Ізраїлі, присвячений іншій державі.

Фільм ізраїльського режисера про Україну номіновано на премію «Оскар».


Документальний фільм «Зима у вогні» ізраїльського режисера Євгена Афінеєвського розповідає про події на Євромайдані під час Революції Гідності. Я вітаю авторів фільму з номінацією та щиро бажаю перемоги!

За словами самого режисера, його метою було показати простих українців, що об‘єдналися в боротьбі за власні переконання. Євген Афінеєвський підкреслив, що навмисне не фільмував політиків, щоб продемонструвати той дух народної єдності, який панував на Майдані. «Важливо бути патріотом в душі, не має значення, де ти народився», - сказав режисер.

Картина «Зима у вогні» - це спільна робота США, Великобританії та України. Матеріал для фільму ізраїльському режисерові надали 28 українських операторів. Стрічка змагатиметься за нагороду в номінації «Документальний фільм». Крім картини про події в Україні у списку номінантів також фільми «Еммі», «Земля картелів», «Погляд тиші» і «Що сталося, міс Саймон?». Раніше робота Євгена Афінеєвського вже перемогла на Міжнародному кінофестивалі в Торонто в категорії «Документальний фільм».

Цього року церемонія вручення «Оскара» відбудеться 28 лютого у Лос-Анджелесі. Тож вболіваємо за своїх!

четвер, 14 січня 2016 р.

Заступник міністра закордонних справ Ізраїлю Ципі Хотовелі заявила, що «Ізраїль припиняє приймати високопоставлених представників Швеції»

На фото: Заступник міністра закордонних справ Ізраїлю Ципі Хотовелі і Почесний консул держави Ізраїль в Західному регіоні України Олег Вишняков

 Тепер Ізраїль не допустить на свою територію офіційних осіб Швеції, починаючи від заступника міністра і вище.

Такі дії офіційного Ізраїлю стали реакцією на вимогу міністра закордонних справ Швеції Марго Вальстрем, почати розслідування дій ізраїльських військових, які, на її думку, «вбивають палестинців без суду і слідства». «Вкрай важливо ретельно розслідувати смерть палестинців, з'ясувати всі обставини і притягнути до відповідальності винних», - заявила міністр.

Нагадаю, що восени 2014 Швеція також офіційно визнала Палестину державою. Після цього дипломатичні відносини між Ізраїлем і Швецією значно погіршилися. Тепер історія отримала продовження.

Цікаво, що шведський міністр не закликала розслідувати недавні дії французьких або бельгійських правоохоронців, які знищували терористів після масових вбивств у Парижі. Або в Росії. Або в США. Чому ж така пильна увага приділяється саме Ізраїлю?

Я неодноразово раз підкреслював, що Україна та Ізраїль - дві дуже схожi держави. Не тільки ментально, але й історично. Ось і зараз Ізраїль, як і Україна, піддається нападкам з боку доморощених лібералів за те, що захищає свою територію від убивць.

Наприкінці осені 2015 в рамках робочого візиту до Ізраїлю я спілкувався з Ципі Хотовелі. У ході бесіди ми також обговорювали питання антисемітизму в Україні, пані замміністра детально цікавилася становищем євреїв в нашій країні.

Я запевнив пані Хотовелі, що в Україні такої проблеми не існує. Навпаки, українці чудово розуміють ізраїльтян і їхні проблеми, тому що самі знаходяться в аналогічній ситуації. Це доводять мітинги на підтримку жителів Ізраїлю, які пройшли після масових терактів в Ізраїлі. Україна є другом єврейської держави, і жителі України солідарні з ізраїльтянами в їх боротьбі за незалежність і свободу.

середа, 13 січня 2016 р.

Учора президент США Барак Обама виступив в Конгресі із останнім зверненням «Про становище країни», в якому підбив підсумки розвитку держави за минулий рік, та окреслив перспективи на майбутнє.


Багато уваги американський лідер присвятив питанню боротьби з міжнародним тероризмом, підкресливши, що США мають намір подолати «Аль-Каїду» та «ІДІЛ» всіма силами найпотужнішої армії світу. Намір президента посилити захист від терористичних атак доводить, що терористична загроза давно набула світового масштабу. Це означає, що подолати її можна лише об‘єднаними силами всього світу. Подібні наміри США є вкрай актуальними, зважаючи на терористичні атаки, які майже щоденно переживає Ізраїль та АТО на Сході України.

Але окремо Барак Обама виділив вкрай важливу подію саме для України: за його словами, цілком очевидно, що Україна поступово та рішуче виходить з-під багаторічного впливу Росії. Американський лідер заявив, зокрема, що Україна, а також Сирія тікають з-під впливу Росії. «Попри скорочення економіки, Росія витрачає ресурси, щоб утримати Україну та Сирію – держави, які вона бачить такими, що тікають з її орбіти», – відзначив Обама.

Я вважаю ці слова американського лідера підтвердженням правильності курсу, який обрала Україна: наша держава нарешті відходить від свого радянського минулого, змінює парадигму існування, здобуває нові перспективи власного розвитку.

Крім того, президент зауважив, що США й надалі будуть активно підтримувати демократичний розвиток нашої держави, допомагаючи можливими способами. «Коли ми допомагаємо Україні захистити демократію, чи допомагаємо Колумбії припинити війну, що тривала десятиліттями, це зміцнює міжнародний порядок, від якого ми залежимо», – наголосив Барак Обама.

Підтвердженням слів американського лідера стало затвердження Конгресом Сполучених Штатів оборонного бюджету, де 300 мільйонів доларів призначено саме на допомогу Україні. Тому, наступного року ми закономірно можемо очікувати поглиблення взаємодії між Україною та Сполученими Штатами, які вкотре доводять реальність статусу стратегічного партнера нашої країни.

вівторок, 12 січня 2016 р.

Вітаю, друзі!


Сьогодні хочу знову поговорити про одне із найулюбленіших міст України – прекрасний Львів.

Львів завжди був унікальним центром перетину культур, релігій та історичних цінностей. Протягом віків тут мирно уживалися представники різноманітних конфесій, органічно доповнюючи існування одне одного. Тому його сміливо можна називати зменшеною моделлю держави.

Нещодавно на замовлення Львівської міськради було відзнято фільм про сучасний і давній Львів. Відео представляє собою 18 історій, розказані істориками, архітекторами, представниками міського врядування, громадськими діячами, письменниками, дизайнерами, молодими та давно визнаними жителями міста.

Пропоную вам переглянути цей фільм, щоб також зануритись в неповторну атмосферу чарівного міста Лева!

середа, 6 січня 2016 р.

Доброго дня!


Сьогодні мій пост про боротьбу з корупцією та верховенство права.

30 грудня ізраїльський Верховний суд визнав винним в отриманні хабара і засудив до 18 місяців тюремного ув'язнення колишнього прем'єр-міністра країни Ехуда Ольмерта. Цей епізод став продовженням гучних справ, які вразили жителів Ізраїлю протягом останніх років. Як відомо, останнім часом не один високопосадовець опинився в центрі уваги правоохоронних органів. Державних мужів звинувачували в корупції, просуванні своїх протеже службовими сходами, сексуальних домаганнях, привласненні грошей і «відкатах».

Дуже знайома історія, чи не так? Відмінність від України в тому, що в Ізраїлі Генеральна прокуратура не зважає на посади та регалії, а стежить за дотриманням законів і піклується про цільове використання бюджетних коштів, тому так пильно слідкує за діями чиновників. Звичайно, Ізраїль теж далекий від досконалості, але тут є чітка робота юридичного радника уряду (вищий керівник державної прокуратури), а також упевненість у тому, що люди, яких викрито в корупції, більше не зможуть обіймати керівні посади в держапараті. Крім того, в Ізраїлі існує жорсткий контроль роботи державних органів з боку громадських організацій. Наприклад, в результаті розслідувань руху «За чистоту влади», правоохоронні органи регулярно допитують десятки підозрюваних у шахрайстві або отриманні хабарів. Юристи цієї організації домоглися зняття недоторканності з депутата Кнесету, якого засудили за підкуп виборців.

Такий жорсткий контроль, як з боку правоохоронних органів, так і громадських організацій не має на меті засудити якомога більшу кількість чиновників або відшукати максимум корупціонерів: метою такого контролю є чистота влади, коли кожна (саме кожна) дія держслужбовця контролюється громадянським суспільством. До того ж виникає певний фактор стримування, коли подібне ставлення до чиновників стає прикладом для простих громадян.

Але в Ізраїлі не тільки карають, але і заохочують: громадський рух «За чистоту влади» регулярно відзначає лауреатів премії «Лицар боротьби за чистоту влади» в судовій, законодавчій, виконавчій сферах, а також сфері правопорядку та боротьби з корупцією. Така безпрецедентна кампанія з очищення вищих ешелонів влади стала запорукою стабільного інвестування коштів в Ізраїль навіть на тлі війни і терору.

Останнім часом Україну також переслідують гучні публічні «викриття», паралельно то з підвищенням тарифів, то з черговими реформами. Але їх продовженням стає тільки судова тяганина, публікації в ЗМІ і більше нічого: справи розпадаються, а їх фігуранти тихо розчиняються на тлі чергового скандалу. Зараз для України як ніколи важливо боротися з тотальною корупцією. І не тільки чиновники, а й їхні родичі повинні бути під прицілом закону. Тоді і самі українці, і зарубіжні інвестори зможуть вільно працювати в країні.